Παρασκευή 14 Ιανουαρίου 2011

f.c.Kardistan Vs Oranje (2ος γύρος)

"Ο Ρενέ Χιγκίτα και ο Ανρί..."

Πρώτο ματς για το 2011 και η ομάδα της f.c.kardistan αντιμετώπισε για δεύτερη φορά τους Oranje. Μετά τις πολυπόθητες εορτές και τις ανάλογες κραιπάλες, οι Βάσκοι παρατάχθηκαν με τους Γιώργο κάτω από τα γκολπόστ, Κώστα και Mula στην άμυνα, Bill μπροστά τους και Angelo στην κορυφή της επίθεσης.Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν τραγικό, μιας και ούτε τρεξίματα είχαμε, ούτε σωστή τοποθέτηση στον αγωνιστικό χώρο (ο Bill χαρακτηριστικά τα άκουσε από τον Γιώργο) με αποτέλεσμα οι Oranje να προηγηθούν στο σκορ με 1-0. Σταδιακά, η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς κι αφού ισοφάρισε με τον Angelo, έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ να είναι 3-1 υπέρ της και όλα να προμηνύουν μια ακόμα νίκη. Στο τρίτο γκολ, ο Bill θυμήθηκε μετά από δεκαετίες πώς είναι να πλασάρεις απλά, θυμίζοντας τον Ανρί. Μετά την ανάπαυλα, μπήκαμε πάλι κάπως νωχελικά κι αφού χάσαμε ένα σκασμό ευκαιρίες, παίξαμε κάποιες στιγμές με την φωτιά με κίνδυνο να ισοφαριστούμε. Με το σκορ να είναι στο 3-2 και την αντίπαλη ομάδα να αρχίζει να παρατάει σιγά σιγά το κατενάτσιο, ο Mula με οβίδα έκανε το 4-2 κι έδιωξε το άγχος. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε κλασικά ο Angelo, αλλά το highlight του ματς ήταν το τελευταίο γκολ που σημείωσε ο Γιώργος - Ρενέ Χιγκίτα (!!!)
με εκπληκτική προσπάθεια. Αφού κατέβασε την μπάλα σε αντεπίθεση, έπαιξε δυο φορές το 1-2
με τον Angelo και στην συνέχεια πλάσαρε με φαλτσάκι για να γράψει το τελικό 9-5.
Και για να μην ξεχνιόμαστε...14 σερί νίκες και συνεχίζουμε...Σπάσανε τα φρένα...

Τα γκολ σημειώσανε οι Angelo(5), Mula(2), Bill(1) και Γιώργος(1).

Mvp μετά από ψηφοφορία αναδείχθηκε ο Γιώργος.