Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2009

f.c.Kardistan Vs Κέρκης

"Έπαιξε με τη φωτιά και στο τέλος...δεν κάηκε..."

Η f.c.kardistan, μετά τις 3 συνεχόμενες νίκες, κλήθηκε να αντιμετωπίσει στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου την ομάδα Κέρκης. Κοιτώντας την βαθμολογία πριν τον αγώνα, εμμέσως πιστέψαμε ότι θα φτάναμε εύκολα στη νίκη αλλά η ροή του αγώνα μας διέψευσε πανηγυρικά. Έχοντας τις αναγκαστικές απουσίες του Τζουάνα και του Κώστα για επαγγελματικούς λόγους, η f.c.kardistan επιστράτευσε για πρώτη φορά τον Costarello, βάσκικης καταγωγής και αυτός. Η πλήρης σύνθεση της ομάδας στο συγκεκριμένο ματς ήταν: Γιώργος, Bill, Mula, Costarello και Angelo. Το πρώτο ημίχρονο δεν κύλησε όπως θα θέλαμε και βρήκε την f.c.kardistan πίσω στο σκορ με 4-2, φανερώνοντας πολλές αδυναμίες στην αμυντική λειτουργία και γενικότερα στο τακτικό κομμάτι του παιχνιδιού. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεχθήκαμε και 5ο γκολ με αποτέλεσμα το ματς να αρχίζει να ξεφεύγει επικίνδυνα υπέρ των αντιπάλων. Αλλάζοντας την διάταξη της ομάδας, ο Costarello πέρασε σε θέση λίμπερο και ο Bill γύρισε δεύτερος αμυντικός. Εκεί, η f.c.kardistan άρχισε να δείχνει ότι δεν παρατάει τον αγώνα και με 3 προσωπικά γκολ του Mula έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Την σκυτάλη πήρε ο Angelo που πέτυχε δύο πανέμορφα τέρματα και κάπου εκεί νομίζαμε ότι κερδίσαμε το ματς. Όμως, οι αντίπαλοι, έχοντας κερδίσει και όλες τις κόντρες, καταφέρανε να είναι συνεχώς ένα μόνο γκολ μακριά από την ισοπαλία βοηθούμενοι και από τον διαιτητή που κράτησε υπερβολικά πολλές καθυστερήσεις. Τελικά, πήραμε μια πύρρειο νίκη με τελικό σκορ 9-8 αν και παίξαμε ουκ ολίγες φορές με την φωτιά. Τα γκολ συνολικά πέτυχαν οι Angelo(3), Mula(3), Bill(1 και μάλιστα σε πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού), Costarello(2).
Με το τέλος του πρώτου γύρου, η ομάδα έχει σταθεροποιηθεί στις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, με 15 βαθμούς (5 νίκες και 2 ήττες).