Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2009

f.c.Kardistan Vs Kahlua (2ος γύρος)

“Με καρδιά νικητή…”

Έτσι έπαιξε η f.c.kardistan στο σημερινό παιχνίδι απέναντι στην ομάδα Kahlua. Πιο συγκεντρωμένοι από ποτέ οι παίκτες της f.c.kardistan κατέβηκαν στο γήπεδο για ένα και μόνο αποτέλεσμα, αυτό φυσικά ήταν η νίκη απέναντι σε μια ομάδα από την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο, και εκτός της εκδίκησης ήθελε να τη φτάσει στη πρωτη θέση της βαθμολογίας, μια και η διαφορά των δυο ομάδων ήταν μόλις τρεις βαθμοί. Κάτι που τελικά έγινα και από σήμερα είναι συγκάτοικοι στην κορυφή του ομίλου της Πέμπτης. Στα αγωνιστικά τώρα, η f.c.kardistan παρατάχτηκε με τους Γιώργο, Angelo, Mula, Bill, και τον «ήρθα για να μείνω» Costarello. Το καλό αυτής της ομάδας είναι ότι εάν ξέρει τι θα αντιμετωπίσει, βρίσκει πάντα το αντίδοτο. Αυτό που την προβληματίζει είναι συνήθως το άγνωστο. Σε αυτή την αναμέτρηση όλα ήταν γνωστά (δεδομένη ικανότητα αντιπάλου). Έτσι ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυναμικά για την f.c.kardistan που σχεδόν με το καλημέρα σας βρέθηκε να προηγείται με 2-0 με σκόρερ και των δύο τερμάτων τον Costarello. Στη συνέχεια ήρθε η μείωση του σκορ σε 2-1 από τους αντιπάλους. Εκεί η f.c.kardistan ανέλαβε ξανά τα ηνία του αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει το δείκτη του σκορ και έτσι η ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το “ρευστό” 2-1 υπέρ της f.c.kardistan. Στο δεύτερο ημίχρονο, η υπεροχή της f.c.kardistan ήταν ολοφάνερη, αν και σε κάποιες στιγμές ο αντίπαλος ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, παρόλα αυτά με την καταλυτική παρουσία του Mula και του Bill στην άμυνα η f.c.kardistan δεν δέχτηκε κανένα γκολ στην επανάληψη, αντίθετα σκόραρε τρεις. Από ένα για τους Mula, Costarello, Bill. Τελικό αποτέλεσμα 5-1. Εμφατική νίκη για την f.c.kardistan που είναι πλέον μια από τις βασικές υποψηφίους για μια εκ των δυο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν με το πλεονέκτημα της μιας νίκης στη φαση των play off.
Στα παραλειπόμενα του αγώνα αξίζει να σημειωθεί η καλή εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια του Γιώργου, αλλά και η αναποτελεσματικότητα του Angelo να τελειώσει τις φάσεις που του δημιουργήθηκαν, αποδεικνύοντας περίτρανα ότι είναι παίκτης 100% ψυχολογίας και ότι εάν χάσει μια – δυο ευκαιρίες στη συνέχεια αγχώνεται και δεν μπορεί να βάλει γκολ. Αντίθετα εάν σημειώσει το πρώτο γκολ, τότε σκοράρει κατά βούληση. Ο Costarello, αν και δεν βοήθησε τόσο στον ανασταλτικό τομέα, στα κρίσιμα σημεία του αγώνα πέτυχε κάποια πολύ όμορφα τέρματα δείχνοντας την εκτελεστική του δεινότητα. Κυρίως όμως θα πρέπει να σταθούμε στην εκπληκτική παρουσία των Bill και Mula στα μετόπισθεν. Φοβερή αλληλοκάλυψη, τρομερή προσήλωση στα αμυντικά καθήκοντα και σχεδόν αλάνθαστοι στις προσωπικές μονομαχίες. Πραγματικά, η άμυνα που παίξανε ήταν σεμιναρίου επιπέδου Αλέφαντου.

Mvp μετά από ψηφοφορία αναδείχθηκε οBill.